pożyczki, zdolność kredytowa

Czyszczenie BIK – moja opinia

BIK

Nigdy nie korzystałem z usługi określanej nazwą „czyszczenie BIK”, nigdy tez nie miałem problemów ze spłatą kredytu. Nigdy też nie brałem kredytu, nie licząc debetu na moim koncie firmowym, z którego rzadko korzystałem a od wielu lat wcale nie korzystam. Zainteresowałem się jednak tym, co kryje się, w tej usłudze, jakiż to ewentualnie haczyk. Usługi tak określane dotyczą ponoć nie tylko „czyszczenia” BIK ale też innych rejestrów długów, jak na przykład Krajowy Rejestr Długów.

Rzeczywistość i fakty nakazują rozwagę przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usługi czyszczenia BIK przez firmę która przecież nie jest ani wierzycielem ani administratorem czy właścicielem ani BIK-u ani żadnego z rejestrów długów funkcjonującego jako Biuro Informacji Gospodarczej. Taka firma rzekomo „czyszcząca BIK” może co najwyżej tyle, ile sam dłużnik figurujący w którymś z rejestrów, bo może występować jedynie jako jego pełnomocnik w sprawie. Jeżeli ktoś figuruje w BIK o znaczy że ma dług kredytowy z którego spłacaniem spóźnia się lub spóźniał się i będzie musiał figurować w BIK jako taki niesolidny kredytobiorca zgodnie z wymogami formalnymi. Jeżeli ktoś figuruje na przykład w Krajowym Rejestrze Długów to ma dług i żadna firma czyszcząca BIK i KRD nie wykreśli tego długu, chyba że uczyni to sam wierzyciel, z łaski albo gdy dłużnik … a jakże, gdy dłużnik spłaci dług!

Firma czyszcząca BIK i rejestry długów może więc co najwyżej grzecznie poprosić wierzyciela o usunięcia danych psujących zdolność kredytową ale jaki będzie skutek takiej prośby, nietrudno przewidzieć. Tyle może firma „czyszcząca BIK i KRD”. Pozostaje jeszcze ewentualnie wąski, bardzo wąski margines wpisów bezprawnych, ale jak chodzi o banki to te z pewnością nie dopisują do BIK bezprawnie, może czasem jakiś wyjątek zdarzy się. Więcej bezprawnych wpisów może figurować w Biurach Informacji Gospodarczej czyli w rejestrach długów: KRD, ERIF, Infomonitor i to może mają większe pole do wykazania się owe firmy czyszczące. Jednak gros osób ma problemy z BIK a nie z BIG-ami i zlecając usługę czyszczenia BIK liczą właśnie na czyszczenie BIK – na usunięcie wpisów których usunąć nie można, bo dotyczą wciąż niespłaconych kredytów! I nici z kredytu w banku, gdy ma się już inne których się nie spłaca, bez przesady. Zawsze jednak pozostaje kredyt bez sprawdzania w BIK z jakiejś „poczciwej” firmy pożyczkowej: http://zadluzenie.info.pl/index.php?post/2019/07/02/Zadłużanie-się.-Banki-i-parabanki. – poza bankiem łatwiej o pożyczkę ale i drożej.

One Comment
  1. Różne twierdzenia w internecie można znaleźć jak chodzi o to, czy banki sprawdzają klientów w Krajowym Rejestrze Długów przed podjęciem decyzji o przyznaniu kredytu. Niektórzy twierdzą, że żaden (prawie żaden) bank KRD nie sprawdza a inni że wszystkie banki sprawdzają. Chciałem zatem wyjaśnić tę kwestię u źródła czyli w KRD i wysłałem maila do tzw. opiekuna klienta w KRD albowiem jako przedsiębiorca miałem z KRD podpisana umowę. W mailu poprosiłem o listę ewentualnych banków współpracujących z KRD. Niestety, żadnej odpowiedzi nie otrzymałem.

Leave a Comment