pożyczki

Jeśli nie w banku, to gdzie? Sposoby na pożyczenie pieniędzy.

Otrzymanie kredytu bankowego jest w obecnych czasach bardzo trudne. Wielu Polaków decyduje się więc na skorzystanie z innych rozwiązań, które nie zawsze są oczywiste. Poniżej przedstawiamy trzy rozwiązania, które w naszej opinii mogą być najlepszą alternatywą wobec tradycyjnych kredytów bankowych.

Pożyczki pozabankowe
Najłatwiejszym sposobem na zdobycie dodatkowych pieniędzy są pożyczki pozabankowe. Możemy skorzystać zarówno z tak zwanej pożyczki chwilówki jak też i pożyczek pod weksel, pod zabezpieczenie hipoteczne czy pod zastaw wartościowych przedmiotów. Oprocentowanie jest z reguły sporo wyższe niż to, oferowane przez banki, jednak weryfikacja nie przebiega w taki sposób jak bankowa – jest o wiele łatwiej ją przejść. Pieniądze możemy mieć nawet w ciągu kilku godzin na koncie, jeśli interesują nas mniejsze kwoty. Minusem jest wyższe niż w przypadku banków oprocentowanie i rzeczywiste koszty.

Rodzina i znajomi
Dla niektórych osób dobrym rozwiązaniem mogą okazać się pożyczki od znajomych czy też przyjaciół. Jest to najlepsze rozwiązanie wtedy, gdy potrzebujemy niewielkich kwot – rzędu kilkudziesięciu czy kilkuset złotych, ale czasem (na przykład podczas budowy domu) możemy liczyć na pożyczki również większych kwot. Z reguły pieniądze takie nie są oprocentowane, co jest wielkim plusem. Minusem jest to, że samodzielnie być może też będziemy musieli kiedyś udzielić pożyczki, a w przypadku braku spłaty kontakty między znajomymi czy w ramach rodziny mogą się bardzo mocno popsuć.

Pożyczki społecznościowe
Od kilku lat Polacy mogą korzystać też z zupełnie innego rozwiązania, jakim są pożyczki społecznościowe. Są to pożyczki udzielane przez internet przez osoby posiadające gotówkę innym ludziom, którzy jej potrzebują. Wszystko odbywa się za pośrednictwem specjalnych portali, które gromadzą zarówno inwestorów jak i pożyczkobiorców. Jeśli ktoś potrzebuje jakiejś sumy pieniędzy, wystawia tak zwaną aukcję pożyczkową, na której opisane są warunki – między innymi kwota, proponowane oprocentowanie, okres trwania umowy czy też ewentualne bonusy. Jeśli taka oferta zainteresuje pożyczkodawców, mogą oni zdecydować się na inwestycję co najmniej pięćdziesięciu złotych (lub wielokrotnie większej kwoty). Po uzbieraniu całej potrzebnej kwoty pieniędzy, są one przelewane na konto pożyczkobiorcy. Spłaty odbywają się również w podobny sposób – przelewa się je na konto serwisu który z kolei rozdziela je zgodnie z udziałami w danej pożyczce. Jest to bardzo szybki sposób na zdobycie potrzebnych nam pieniędzy.

2 Comments
  1. Mam pytanie dotyczące kredytodawców prywatnych. Starałam sie o pożyczkę w różnych ogłaszających się bankach. Chodziło o konsolidację. Jak wiele osób popadłam w tarapaty zadłużeniowe. Żaden bank nie chce nam pomóc, aby spłacać dłużej, ale w mniejszych ratach. Znalazł się prywatny kredytodawca, który zaoferował pożyczkę. Mam dylemat, bo tyle się słyszy o „naciągaczach”. Mam wpłacić na konto 500zł, Jak mogę się dowiedzieć czy dana osoba jest wiarygodna? Proszę o pomoc, bo czas też nas nagli.

    1. Raczej nie można sprawdzić z całą pewnością czy kredytodawca jest uczciwy. Może Pani np. wpisać nazwę firmy w Google i sprawdzić wyniki, może dodatkowo ze słowem „ostrzegam” albo „uwaga na”, albo „oszust”, itp. (czyli np. „firma X oszuści”). Jednak ewentualne negatywne opinie w internecie też nie muszą być wiarygodne (mogą być dziełem konkurencji). A może spróbuje otrzymać pożyczki Pani na portalach społecznościowych, za pośrednictwem których udzielane są pożyczki pomiędzy osobami prywatnymi, np. na portalu kokos.pl. O ile nam wiadomo, są to pożyczki (często) bez sprawdzania w BIK, bez zabezpieczeń, jak również nie trzeba uiszczać żadnych zaliczek. W naszej ocenie, jeżeli ów kredytodawca żąda opłaty wstępnej, to jest to podejrzane, ale nie oskarżamy go z całą pewnością o to, że chce Panią oszukać. Są jednak firmy oferujące kredyty bez BIK, które żadnych opłat z góry nie żądają od pożyczkobiorcy.

Leave a Comment