pożyczki, zabezpieczenie pożyczki

Pożyczki hipoteczne; strach przed utratą nieruchomości

pożyczka hipoteczna

Hipoteka to relatywnie mocne zabezpieczenie pożyczki oczywiście pod warunkiem że będzie ustanowiona w odpowiednio wysokiej kwocie umożliwiającej odzyskanie całej należności nawet gdy miną lata od upływu terminu zwrotu pożyczki. Tak, lata, nie pomyliłem się. Zanim dojdzie do pierwszej licytacji nieruchomości może upłynąć ponad rok (znam taki przypadek i jeszcze nie widać terminu licytacji…) a przecież nie jest powiedziane że na pierwszej ani nawet na drugiej licytacji nieruchomość zostanie sprzedana. Wówczas ustawowo trzeba czekać kolejny rok zanim ponownie będzie można wszcząć egzekucję z tej samej nieruchomości… Do rzeczy jednak.

Ponieważ hipoteka to takie relatywnie mocne zabezpieczenie, przeto bankowe pożyczki hipoteczne należą do najtańszych. Przy czym należy wiedzieć że pożyczka hipoteczna to nie kredyt hipoteczny co na wszelki wypadek pozwalam sobie tu zaznaczyć. Pożyczkę możemy przeznaczyć na dowolny cel a kredyt tylko na zakup (budowę) nieruchomości. Pomimo tego, że bankowa (bo parabankowa już niekoniecznie…) pożyczka należy do tych najtańszych, to jednak z tego co zauważyłem, wiele osób posiadających nieruchomość ma opory przed korzystaniem z tego produktu. Nawiasem mówiąc, podobnie jak idzie o kredyty konsolidacyjne, ale to ewentualnie temat na osobny wpis, więc pozostańmy na razie przy pożyczce hipotecznej. Otóż niektórzy ludzie boją się (na wyrost i zwykle irracjonalnie) utraty nieruchomości w przypadku kłopotów ze spłatą pożyczki zabezpieczonej hipoteką. Jednak logicznie rozumując, skoro i tak jakąś tam pożyczkę trzeba wziąć, i nie będzie to pożyczka zabezpieczona hipoteką, to przecież jeśli komornik zajmie się jej egzekucją, to też może zlicytować nieruchomości jako składnik majątku dłużnika o ile tylko bank jako wierzyciel złoży stosowny wniosek do komornika.

Nie mylić bankowej pożyczki hipotecznej z pozabankową pożyczką pod hipotekę. Tą pierwszą bank przyznaje gdy zdolność kredytowa kredytobiorcy jest w porządku. Obowiązkowo zostanie sprawdzony w BIK i musi mieć udokumentowane, stałe dochody. Nie jest to więc tak, że bank przyzna pożyczkę osobie z długami kredytowymi i bez pracy ale mającej własną nieruchomości, nie.

Takie pożyczki pod hipotekę i bez BIK oraz nawet bez pracy, to tylko w w firmach pożyczkowych które nie mają statusu banków no i ewentualnie prywatne pożyczki. Łatwo domyślić się że że w takiej firmie pożyczkowej i bez wymienionych wymagań oprocentowanie pożyczki (to rzeczywiste oprocentowanie) jest znacznie wyższe jak to pożyczki bankowej.

Jeżeli jesteś w pożyczkowej potrzebie i spełniasz warunki stawiane przez banki, masz własną nieruchomość i potrzebujesz stosunkowo wysoką kwotę pożyczyć, to nie wahaj się skorzystać z pożyczki hipotecznej. Niech nie odstrasza Cię konieczność dokonania zabezpieczenia – wpisu na hipotece – jak tego zabezpieczenia nie będzie to i tak w przypadku egzekucji kredytu gotówkowego (niezabezpieczonego hipoteką) komornik na wniosek banku zajmie Ci nieruchomość. A pożyczka hipoteczna jest jednak znacznie tańsza od kredytu gotówkowego bez żadnego zabezpieczenia rzeczowego.

Leave a Comment