pożyczki

Skąd czerpać niezbędne informacje o kredytach

Obecnie już prawie wszyscy mają dostęp do internetu, jak nie w domu, to w pracy a jak nie, to mogą zeń skorzystać w internetowych kafejkach albo u znajomych. Ludzie, korzystajcie z Internetu bo ogromne zasoby głównie bezpłatnej wiedzy, trzeba tylko poszukać w wyszukiwarce Google. Poziom wiedzy, wyobrażenia pożyczkobiorców na temat pożyczek, na temat konsekwencji niespłacenia pożyczki na temat ewentualnej windykacji długu, jest osłabiająco niski. Ludzie biorą pożyczki (które często nie są im niezbędne) myląc oprocentowanie nominalne z całkowitym kosztem kredytu (z RRSO), popadają w depresję będąc nękanymi przez firmy windykacyjne, w obliczu postępowania egzekucyjnego, nie znając swoich praw. A w zasięgu ręki są bogate zasoby uznanych portali oferujących darmowe porady kredytowe i inne, prawne, jak na przykład Doradca. Często wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej pytania, wątpliwości nasuwające się przed wzięciem pożyczki, i odpowiedzi gotowe na zawołanie, porady.

Nie ufajcie rzetelności reklam kredytów nie ufajcie ślepo pracownikom banków, doradcom, bo ich problemem jest sprzedać pożyczkę i więcej ich nie obchodzi a Twój problem dopiero się zaczyna. Banki chyba stereotypowo uważane są za coś w rodzaju instytucji zaufania publicznego, jednak takie ich postrzeganie przez kredytobiorców często daje się im później we znaki. Pamiętaj – banki to instytucje nastawione na zysk a zresztą to moim zdaniem nietrafne określenie – „instytucje”, to po prostu komercyjne firmy.

Banki i towarzystwa kredytowe reklamują swoje usługi finansowe jako produkt łatwo dostępny, taki który łatwo otrzymać, praktycznie bez żadnej biurokracji. Oferta sugeruje, iż jest najlepsza, łatwa do spłacenia a pieniądze z pożyczki będzie można przeznaczyć na przyjemności. Jaka jest rzeczywistość? Kredyty nie są dla każdego, niestety. Osoby nie posiadające stałego zarobku, osoby o niskich zarobkach nie przejdą wnikliwej weryfikacji banku. Instytucje bankowe sprawdzą też na pewno historię kredytową kandydata do pożyczki. Jeśli poprzednie zobowiązania były spłacane z dużymi problemami to następne kredyty nie będą możliwe. Potencjalny kredytobiorca traci wiarygodność finansową i nie jest już atrakcyjny dla banku.

W takiej sytuacji możliwa jest tylko pożyczka bez BIK / z niskim dochodem lub wręcz bez dochodów. Taki kredyt da niejedno pozabankowe towarzystwo finansowe, jednak trzeba liczyć się z tym, iż ta pożyczka będzie bardzo wysoko oprocentowana. Bardzo łatwa procedura, wysoka tak zwana przyznawalność musi kosztować. Kredyt bez BIK-u stanowi coraz większy sektor rynku finansowego. Warto sprawdzić wysokość oprocentowania i warunki przyznania w kilku bankach i w kilku towarzystwach finansowych. Oferty zwykle są bardzo podobne, jednak zawsze można znaleźć niżej oprocentowany kredyt.

2 Comments
  1. Czy są oferowane pożyczki na wyciąg z konta a nie na zaświadczenie o dochodach? Nie chce żeby w pracy wiedzieli o zaciągnięciu przeze mnie pożyczki.

    1. Pożyczka udzielona na podstawie tylko wyciągu z konta możliwa jest do uzyskania zarówno w pozabankowych firmach pożyczkowych (polecamy te tutaj) jak też i w bankach (polecamy te tutaj), choć banki sprawdzą jeszcze BIK. Pożyczka na wyciąg z konta bankowego to po prostu pożyczka na oświadczenie. W wielu wypadkach wystarczy wydruk operacji na koncie kredytobiorcy z okres ostatnich trzech miesięcy aby być wiarygodnym dla firmy pożyczkowej / dla banku, jeżeli wyciąg przedstawia regularne wpływy wynagrodzenia od pracodawcy (od zleceniodawcy w przypadku umowy zlecenia). Takie wyciągi są w mojej ocenie bardziej wiarygodne niż zaświadczenia o zarobkach które łatwiej jest podrobić. Oczywiście potwierdzenia przelewów od jakieś osoby prywatnej lub nikomu nie znanej firmy mogą wzbudzić podejrzenia kredytodawcy, że jest to mistyfikacja.

      Warto dodać na zakończenie, że niektóre firmy pożyczkowe a przynajmniej te z chwilówkami przez internet, wcale nie sprawdzają dochodów; nie wymagają ani zaświadczenia o zarobkach ani wyciągu z konta.

Leave a Comment