zdolność kredytowa

Przesadna asekuracja kredytowa banków

bank

Otrzymać kredyt w banku jest coraz trudniej przeciętnemu obywatelowi. Banki, na skutek presji wywieranej na nie przez Komisję Nadzoru Finansowego, stosują coraz ostrzejsze wymagania, przede wszystkim co do wysokości dochodów oraz dopuszczalnej kwoty już posiadanych zobowiązań. Trudniej więc niż kiedyś (niż jeszcze kilka lat wstecz) otrzymać w banku kredyt gotówkowy, trudnej też otrzymać kredyt zabezpieczony na przedmiocie kredytu czyli kredyt samochodowy no i oczywiście kredyt hipoteczny.

Uważam, że banki odmawiają czasem kredytu i tym osobom, które mogłyby bez problemu kredyt we wnioskowanej kwocie spłacić. Tak uważam, że banki są często zbytnio asekuranckie pod tym względem. Jest to nieraz spowodowane powiedzmy że troską naszego państwa o obywatela, aby ten nie brał na swoje barki zbyt dużych do udźwignięcia zobowiązań finansowych. Trzeba jednak spojrzeć na to i z drugiej strony, bo jeżeli na przykład (najczęściej) kredyt gotówkowy jest takiej osobie naprawdę potrzebny, to nie będzie ona miała innego wyjścia, jak szuka innego źródła kredytowania. Gdzie trafi wtedy, wiadomo – do firmy pożyczkowej oferującej swym klientom tak zwane kredyty bez BIK czyli pożyczki gotówkowe dla osób których zdolność kredytowa jest za niska, aby jakiś bank mógł przyznać im kredyt. W takiej pozabankowej firmie zapewne otrzymają pożyczkę jeżeli tylko, mają stałe źródło dochodów, tylko że oprocentowanie realne takiej pożyczki przewyższa najczęściej kilka razy oprocentowanie realne kredytu w banku. Wychodzi więc w takich wypadkach na to, że państwo oddaje obywatelom w takiej sytuacji niedźwiedzią przysługę a firmom pożyczkowym napędza klientów. Dobrym uzupełnieniem tej kwestii jest artykuł Chwilówki przez internet przetrwały…

Jedyny rodzaj kredytu, co do którego uważam, że banki nie przesadzają z asekuranctwem, to kredyt dla firm, w tym przede wszystkim gdy chodzi o kredytowanie nowej spółki a przede wszystkim przedsiębiorcy – właściciela nowej firmy.