pożyczki

Bankowa lokata czy pożyczka prywatna – w czym ulokować pieniądze?

kalkulacja

Co wybrać, lokatę terminową, czy może pożyczkę prywatną? Pytanie brzmi pozornie bez sensu, ale nie jest takie. Pytanie to powinny postawić sobie osoby które mają dylemat dotyczący wyboru sposobu ulokowania swych oszczędności, swych zwykle ciężko zarobionych pieniędzy które zarazem odrzucają fundusze inwestycyjne i giełdę papierów wartościowych: http://www.finansowka.info.pl/?p=15.

Inwestowanie w prywatne pożyczki staje się coraz bardziej popularne. Podczas gdy bankowa lokata terminowa daje góra 3-3,5% odsetek na rok, to pożyczka prywatna, może dać tych odsetek w stosunku rocznym nawet ze trzy razy więcej, jeżeli w umowie pożyczki prywatnej zastrzeżemy sobie odsetki maksymalne. Czy pożyczkobiorca zgodzi się na takie warunki? Większość z nich raczej tak a szczególnie ci, którzy nie mogą otrzymać pożyczki w banku. Pozabankowe kredyty bez BIK są bowiem znacznie wyżej oprocentowane niż prywatne pożyczki nawet gdy z oprocentowaniem maksymalnym. Oprocentowanie rzeczywiste pożyczek pozabankowych dostępnych bez sprawdzania BIK i dla zadłużonych, zwykle kilka razy przewyższa nominalne oprocentowanie maksymalne i jest to możliwe dla tego, ze oprocentowanie rzeczywiste nie podlega rygorowi limitu wysokości i zawiera w sobie także inne składowe kosztu pożyczki.

Jednak wybór pomiędzy zdeponowaniem pieniędzy na lokacie w banku a udzieleniem prywatnej pożyczki nie jest taki prosty. Lokata jest bezpieczna a z odzyskaniem pożyczki bywa różnie. Jeżeli decydujesz się więc na udzielenie pożyczki, to sprawdź wcześniej wypłacalność pożyczkobiorcy, czy posiada udokumentowane stałe dochody, w jakiej wysokości, czy ma jakiś majątek.

Dla mnie nadszedł ten moment, kiedy po długich wahaniach postanowiłem nie przedłużać lokaty terminowej ale wyciągnąć kasę udzielić pożyczki a więc zainwestować te pieniądze na procent około trzy razy wyższy niż daje bankowy depozyt. Pożyczkobiorcę znalazłem przez internet, to pewna pani która potrzebuje pożyczki na rozkręcenie prywatnej działalności gospodarczej. Inwestycja wydaje się być pewną, bo ustanowiliśmy na jej mieszkaniu hipotekę na moją rzecz, znacznie przewyższającą wartością kwotę pożyczki wraz z odsetkami obliczonymi na termin zwrotu pożyczki. Mam zamiar udzielić jeszcze 4-5 pożyczek na tej samej zasadzie, czyli zainwestować połowę moich oszczędności. Reszta pozostanie na lokatach i kontach. Pożyczki pod hipotekę mają bowiem to do siebie, że odzyskiwanie kasy może trwać latami po terminie zwrotu; tyle trwają nieraz egzekucje z nieruchomości. Może się zdarzyć że pieniędzy będę potrzebował i co wówczas jeśli wszystkie moje oszczędności miałbym ulokowane w niespłaconych, pożyczkach? Chyba sam musiałbym brać kredyt, byłoby to wielce przygnębiające. A z konta wiadomo, w każdej chwili kasę można wyciągnąć, na upartego lokatę też można zerwać, kosztem (części) narosłych odsetek.

2 Comments
  1. Już od pięciu lat, zamiast deponować pieniądze w bankach na lokatach i kontach, udzielam prywatnych pożyczek. Nie jestem lichwiarzem, pożyczam ludziom pieniądze na maksymalny procent. To w przybliżeniu cztery razy tyle, ile jest na lokatach terminowych w banku.
    Pierwsze pożyczki to był stres i to mimo dokładnego sprawdzenia pożyczkobiorcy. Dopuszczam niejakie przeciążenie pożyczkobiorcy innymi zobowiązaniami w stosunku wysokości jego udokumentowanych dochodów. Pożyczają więc ode mnie pieniądze tacy pożyczkobiorcy, których bank odprawiłby odmownie. Ode mnie maja pożyczki na mniej więcej taki sam koszt, co w bankach. Dzięki takim jak ja, nie muszą brać pożyczek w para bankach, czyli w Providencie i innych podobnych, gdzie oprocentowanie rzeczywiste pożyczek jest na poziomie minimum trzy razy wyższym niż w bankach i u mnie. Banki „przeginają” z wymogami co do zdolności kredytowej. Jak napisałem, ja przyjmuję takich klientów którym banki odmówiły a na udzielonych do tej pory 67 pożyczek, nie odzyskałem tylko 2 pożyczek. Nie będę przedstawiał szczegółowych kalkulacji, oświadczam jedynie że jestem „do przodu” i niech schowają się oferty bankowych depozytów. A banki przeginają z oceną zdolności kredytowej przez co mnóstwo osób nie ma innego wyjścia, jak tylko udać się po legalnie lichwiarską pożyczkę do parabanku, na 70% rocznie…

  2. Niektórzy są zdania że nie ma sensu rozdrabniać się przy pożyczkach prywatnych – że lepiej jest dać pożyczkę w wysokiej kwocie i pod zabezpieczenie niż wiele małych pożyczek bez zabezpieczenia. Można polemizować z taką strategią pożyczkowego inwestowania. Przede wszystkim, pożyczki niezabezpieczone są chyba wyżej oprocentowane – można więcej zarobić. Po drugie, znacznie łatwiej znaleźć osoby które potrzebują pożyczyć kilkaset złotych albo kilka tysięcy złotych niż osobę da zabezpieczenie hipoteczne chcąc pożyczkę w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych. A weryfikacja finansowa pożyczkobiorców nie musi być kosztowna, nawet jeżeli będzie ich wielu. Sprawdzenie dochodów to zero kosztów, po prostu niech prześlą, przyniosą potwierdzenia przelewów wynagrodzenia na konto. I niech upoważnią pożyczkodawcę do sprawdzenia ich w KRD ewentualnie dodatkowo w BIK . Wystarczy mieć dostęp do KRD i Infomonitora aby w ramach abonamentów posprawdzać sobie ich.

Leave a Comment