pożyczki

Bankowa lokata czy pożyczka prywatna – w czym ulokować pieniądze?

kalkulacja

Co wybrać, lokatę terminową, czy może pożyczkę prywatną? Pytanie brzmi pozornie bez sensu, ale nie jest takie. Pytanie to powinny postawić sobie osoby które mają dylemat dotyczący wyboru sposobu ulokowania swych oszczędności, swych zwykle ciężko zarobionych pieniędzy które zarazem odrzucają fundusze inwestycyjne i giełdę papierów wartościowych: http://www.finansowka.info.pl/?p=15.

Inwestowanie w prywatne pożyczki staje się coraz bardziej popularne. Podczas gdy bankowa lokata terminowa daje góra 3-3,5% odsetek na rok, to pożyczka prywatna, może dać tych odsetek w stosunku rocznym nawet ze trzy razy więcej, jeżeli w umowie pożyczki prywatnej zastrzeżemy sobie odsetki maksymalne. Czy pożyczkobiorca zgodzi się na takie warunki? Większość z nich raczej tak a szczególnie ci, którzy nie mogą otrzymać pożyczki w banku. Pozabankowe kredyty bez BIK są bowiem znacznie wyżej oprocentowane niż prywatne pożyczki nawet gdy z oprocentowaniem maksymalnym. Oprocentowanie rzeczywiste pożyczek pozabankowych dostępnych bez sprawdzania BIK i dla zadłużonych, zwykle kilka razy przewyższa nominalne oprocentowanie maksymalne i jest to możliwe dla tego, ze oprocentowanie rzeczywiste nie podlega rygorowi limitu wysokości i zawiera w sobie także inne składowe kosztu pożyczki.

Jednak wybór pomiędzy zdeponowaniem pieniędzy na lokacie w banku a udzieleniem prywatnej pożyczki nie jest taki prosty. Lokata jest bezpieczna a z odzyskaniem pożyczki bywa różnie. Jeżeli decydujesz się więc na udzielenie pożyczki, to sprawdź wcześniej wypłacalność pożyczkobiorcy, czy posiada udokumentowane stałe dochody, w jakiej wysokości, czy ma jakiś majątek.

Dla mnie nadszedł ten moment, kiedy po długich wahaniach postanowiłem nie przedłużać lokaty terminowej ale wyciągnąć kasę udzielić pożyczki a więc zainwestować te pieniądze na procent około trzy razy wyższy niż daje bankowy depozyt. Pożyczkobiorcę znalazłem przez internet, to pewna pani która potrzebuje pożyczki na rozkręcenie prywatnej działalności gospodarczej. Inwestycja wydaje się być pewną, bo ustanowiliśmy na jej mieszkaniu hipotekę na moją rzecz, znacznie przewyższającą wartością kwotę pożyczki wraz z odsetkami obliczonymi na termin zwrotu pożyczki. Mam zamiar udzielić jeszcze 4-5 pożyczek na tej samej zasadzie, czyli zainwestować połowę moich oszczędności. Reszta pozostanie na lokatach i kontach. Pożyczki pod hipotekę mają bowiem to do siebie, że odzyskiwanie kasy może trwać latami po terminie zwrotu; tyle trwają nieraz egzekucje z nieruchomości. Może się zdarzyć że pieniędzy będę potrzebował i co wówczas jeśli wszystkie moje oszczędności miałbym ulokowane w niespłaconych, pożyczkach? Chyba sam musiałbym brać kredyt, byłoby to wielce przygnębiające. A z konta wiadomo, w każdej chwili kasę można wyciągnąć, na upartego lokatę też można zerwać, kosztem (części) narosłych odsetek.